חקירות הן דבר הכרחי לפני ביצוע ויישום כל דבר שברצונכם לבצע וליישם. נהוג לחשוב על חקירות בעיקר בפאן הפלילי של העניין או לצורכי חקירות של המשטרה.
אך לא כולן כאלה וישנן גם חקירות "תמימות" שמטרתן היא לצבור ידע.
 
כך למשל,לפני שאדם כותב עבודת מחקר הוא  מבצע מספר חקירות על הנושא שבו הוא רוצה לעסוק. ישנם מספר שלבים הקודמים לעצם כתיבת המאמר או עבודת המחקר של הכותב:
ראשית, יש למקד את הנושא שבו החוקר רוצה לעסוק כך שנושא העבודה יהיה כמה שיותר ממוקד וכמה שיותר מצומצם, אך לא כל כך מצומצם עד כדי כך שלא יהיה הרבה מה לכתוב. לאחר מכן מתחילה עבודת ההרחבה של הנושא הנבחר על ידי פיתוחו וניסוח כמה שיותר תתי נושאים שעבודת המחקר תעסוק בהם.
 
דווקא במקום שהכי פחות חשבתם עליו מבצעים אנשים חקירות נפלאות. דווקא בספריה, כן! בספריה, המקום השקט והשליו ונטול כל תחושת סערה והרפתקאות, נשאבים אנשים לתוך ספרים שונים ומאמרים חומרי עזר שונים ולתוך עולם נפלא ושלם אשר עוסק בנושאים רבים ומגוונים שתמיד מחדשים משהו לקורא בהם.
 
חקירות רבות ומגוונות, חקירות על שלל נושאים, מתקיימות בספריות בכל רחבי העולם. חקירות אלה הן חלק חשוב מההתפתחות של הידע האנושי. נהוג לחשוב שכשאדם יושב בספריה וקורא על נושא חדש אשר מעשיר את דעתו הוא תורם רק לעצמו, אך לא כך הדבר ובעצם הוא תורם לאנושות כולה על ידי הפצת הידע החדש שהוא רוכש ועל ידי קידום ההשכלה והמדע בכל רחבי העולם.
 
לאחר שהאדם הכותב את מאמרו או את מחקרו מסיים את מחקרו ומתחיל לכתוב ולפתח את נושא העבודה שלו, התהליך הארוך והמרתק של הכתיבה מתחיל ויכול להמשך אפילו כמה שנים. בסופו של דבר, כמעין מעגל חיים יפה שכזה, הכותב מפרסם את מחקרו ומביא לשינויים בעולם הידע על ידי המסקנות והידע החדש שהוא מנחיל לציבור הקוראים. היופי הוא גדול עוד יותר מאחר ובסופו של דבר עבודת המחקר של אותו הכותב מוצאת את מקומה באותה הספריה בין הספרים שהחוקר עצמו קרא וחקר כאשר רק שנים קודם לכן התחיל בכתיבתו.